СІЧЕНЬ

1

·         Новий рік

4

·         180 років від дня народження Житецького Павла Гнатовича (1837–1911), українського філолога, педагога

7

o    Різдво Христове («Колядують зорі на Різдво Христове», « Колядуємо усі – і дорослі, і малі!», «Дозвольте колядувати – дім звеселяти», «Христос родився! Мир цій хаті!», «Щедрівка й Коляда в нашу хату загляда»)

·         90 років від дня народження Братуня Ростислава Андрійовича (1927–1995), поета, громадського діяча

12

·         110 років від дня народження Корольова Сергія Павловича (1707–1966), авіаконструктора

14

·         Святого Василія Великого. Новий рік за старим стилем

·         135 років від дня народження Іларіона (Івана Івановича Огієнка) (1882–1972), церковного діяча, ученого, педагога

·         80 років від дня народження Гуцала Євгена Пилиповича (1937–1995), українського письменника

17

·         110 років від дня народження Китастого Григорія Трохимовича (1907–1984), композитора, диригента, бандуриста

19

·         Хрещення Ісуса Христа. Водохреща

22

o   День Соборності України («Соборність України – основа державності», «Соборність України – понад усе!», «Соборність України – соборність нашої свідомості», «Соборність України: символ свободи та єднання України», «Сила нації – в її єдності»)

24

·         135 років від дня народження Нижанківського Остапа Йосиповича (1862–1919), композитора, диригента, громадського діяча

27

·         90 років від дня народження Тихого Олекси (Олексія) Івановича (1927–1984), правозахисника

28

·         25 років від дня затвердження Державного прапора України (1992)

29

o    День пам’яті Героїв Крут (1918) («Ви за свободу гинули без скарги…», „ Крути – символ героїзму і відданості нашого юнацтва і символ національної трагедії”, „ Крути – трагедія і гордість України”, «Ту гарячу кров святу повік Вкраїні не забути», «Нема любові понад ту, що окропила кров’ю Крути»)

 

 

ЛЮТИЙ

2

 • 205 років від дня народження Гребінки Євгена Павловича (1812–1848), українського письменника, педагога

14

o    День св. Валентина («Де є любов, там є життя», «Розпитаю про любов», «Де любов у хаті, там люди багаті», «Любов – найзначніший духовний дар», «Душа душу чує, а серце серцю вість подає», «І буде варт на світі жить, як матимеш кого любить»)

15

 • Стрітення Господнє («Немовля Ісус та старець Симеон – дві життєві зорі: вранішня і вечірня», «Кожний із нас постійно зустрічає Бога знову»)

19

 • 25 років з дня затвердження малого Герба України (1992)

21

o    Міжнародний день рідної мови («Справжній син тебе не кине, рідна мово – гордість й біль», «Рідна мова – це моє життя, дихання. Це – як група крові, вона незмінна», «Хто… не любить рідної мови, той неук і в інших мовах», «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову», «О мово вкраїнська! Хто любить її, той любить мою Україну!”, «Я мовою своєю буду говорити, я щастя, миру хочу. І на тім стою»)

 

24

 • 175 років від дня народження Романчука Юліана Семеновича (1842–1932), літератора, політичного діяча

25

 • 130 років від дня народження Курбаса Леся (Олександра-Зенона Степановича) (1887–1937), театрального діяча

·  45 років - Наймолодший у списку - «Домовичок Кузя» Т. В. Александрової. 

·     55 років - Давидичев Л. В. «Важке, повне негараздів і небезпек, життя Івана Семенова, другокласника і другорічника» і Медведєв Ст. «Баранкін, будь людиною!»

·   60 років - «Туманність Андромеди» Єфремова І. та «Дивак з 6-Б» Železnikova В. К.

 

·  65 років виповнюється твору культового письменника Е. Хемінгуея «Старий і море». Воно ловить у свої мережі сучасних людей, незалежно від їх інтересів і способу життя.


 

БЕРЕЗЕНЬ

2

 • 135 років від дня народження Тесленка Архипа Юхимовича (1882–1911), українського письменника

5

 • 190 років від дня народження Глібова Леоніда Івановича (1827–1893), байкаря, поета, культурно-освітнього діяча

8

 • Міжнародний жіночий день («Із любов’ю про жінку», «Жінка щаслива в коханні і у дитячій любові», «Пишайтеся, що ви жінки, бо живете чуттям серця»)

9

o    День народження Т. Г. Шевченка (1814–1861), українського поета, письменника, художника, громадського та політичного діяча

 

(«Беру «Кобзар» у руки знову, немов святий щоденний хліб», «В щасливі дні і в дні сумні іду з дитинства до Тараса …», «Тарас Шевченко живе і промовляє…», «Доля переслідувала його ціле життя, та не покрила іржею золота його душі» , «Невмираючий дух поета, як і раніше, витає над рідною Україною…»)

 

14

 • 145 років від дня народження Новаківського Олексія Харлампійовича (1872–1935), живописця

16

 • 135 років від дня народження Алчевської Христини Олексіївни (1882–1931), поетеси, перекладача, педагога

17

 • 170 років від дня народження Вовка Федора Кіндратович (1847–1918), українського антрополога, етнографа, археолога

21

 • Всесвітній день поезії

(«Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі», «Не вмре поезія, поки душа бажає зирнути в ті краї, де око не сягне…», «Поезіє, красо моя, окрасо…», «Поезія – це плід і роздумів, і вражень», «Поезія – спосіб відірвати мить від плетениці часу…», «Мені болить – тому читаю вірші…»)

22

 • Всесвітній день води
 • 175 років від дня народження Лисенка Миколи Віталійовича (1842–1912), композитора, педагога

24

 • Всесвітній день боротьби проти туберкульозу

27

o    Міжнародний день театру («Театр повчає так, як цього не зробити товстій книзі», «Театр – як буря, сміх, сила, переворот», «Золотий вік українського театру», «Час корифеїв», «З історії українського професійного театру», «Видатні митці українського театру», «Світ українського театру»)

·  70 років «Щоденнику Анни Франк» Франк А. і «Повісті про справжню людину» Польового Б. Н.

· 75 років Сент-Екзюпері А. славиться своїм «Маленьким принцом».

· 80-річчя відзначать «Розповідь про невідомого героя» Маршака С. Я. і «Хоббіт, або Туди і назад» Толкіна Дж. Р. Р.

·       85 річницю справляє роман Шолохова М. А.«Піднята цілина».

·  90 років захоплює читачів «Республіка ШКІД» Білих Р. і Пантелєєва Л., «Пошта» Маршака С. Я.

·   До 95-річного ювілею підійшли відразу кілька творів: Сабатіні Р.«Одіссея капітана Блада», Чуковський К. І. «Мойдодир» і «Тараканище», Шпенглер О. «Занепад Європи».

 

· 100 років кілька поколінь читає «Крокодила» К. І. Чуковського.

 

КВІТЕНЬ

1

o   День сміху («Краще сміятися, ніж плакати…», «Гумор – рятувальний круг на хвилях життя», «Від дзвінкого веселого сміху горе тікає», «Що ж це за благо, що за багатство, що за радість така — сміх?», «… гумор — невідлучна прикмета кожного правдивого таланту», «У ворота того, хто сміється, входить щастя», «Від гніву старієш, від сміху молодієш»)

 

o    Міжнародний день птахів («… небо без птиць – не небо!», «Пташиний дивосвіт», «Птахи, що приносять щастя», «Так гарно співають птахи, аж ніжністю душу вкриває», «Як не буде птахів, то і людське серце стане черствішим»)

 

2

o    Міжнародний день дитячої книги («Книга для дітей, що волога для полів», «Книга не пряник, а дітей до себе манить», «Читання – це віконце, через яке діти бачать, пізнають світ і самих себе»)

 

7

o    Благовіщення («Благовіщення. Всесвіт квітує…», «В цей день навіть птах не в'є гнізда», «Нинi свято Початку життя, Непорочного вiчного Дива…»)

o    Всесвітній день здоров’я («Найбільше багатство кожної людини – це її здоров’я», «Перша сходинка до щастя – здоров’я», «Нема щастя без здоров’я», «Коли немає здоров’я,  – мовчить мудрість, не може розквітнути мистецтво, не грають сили, марне багатство і безсилий розум», «Життя, здоров’я — це найбільше диво», «Здоров’я є, то й дні усі чудові, а щастя і саме до вас прийде»)

 

9

o    Вербна неділя («Верба красна розцвітає, про Великдень сповіщає», «Гілочки тоненькі, котики пухнасті, хай несуть у хату радість, мир і щастя», «Тоненьким прутиком з вербовим котиком себе вітаємо легеньким дотиком…»)

 

11

o    Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів («Вони пройшли гітлерівську машину смерті», «Вшановуємо подвиг тих, хто у нацистському рабстві переміг смерть», «Концентраційні табори в роки Другої світової війни», «Українські невільники ІІІ Рейху», «Бухенвальдський сполох: заклик до живих»)

 

12

 • Всесвітній день авіації та космонавтики («Зоряні мрійники», «Космонавти України», «Безмежжя Всесвіту й холодний блиск зірок… Їх загадковість манить й спокушає», «Космос – це не прогулянка, ракета – не літак»)

15

o   День довкілля («Все на землі, все треба берегти – і птаха й звіра, і оту рослину», «Друже мій, люби життя, люби людей, природу», «І хто б нас навчив в світі правильно жити…», «Не дайте вашим душам збайдужіти, прокиньтеся, як квіти навесні…»)

16

o   Великдень («Ясний Великдень на землі! Багато радості й пісень приніс нам янгол на крилі…», «Я, писанка-красуня», «На столі – духмяна паска»)

18

o    День памяток історії та культури («Хочеш повернутися в минуле – згадай про минуле», «Там, де живуть душа і пам’ять…»)

 

22

 • Всесвітній день Землі («Усе добро – від землі», «Земле, моя всеплодющая мати», «Земля наче казка, така чарівна», «Про нашу планету я все хочу знати, відкрийте, будь ласка, секрети її», «Про що співає Земля», «В Землі на чистоту свої права! Вона усім, хто сморід розсіва, воздасть екологічним правосуддям!»)

23

 • Всесвітній день книги і авторського права

25

 • 110 років від дня народження Трублаїні Миколи Петровича (1907–1941), письменника

26

 • День Чорнобильської трагедії (1986)

28

 • День охорони праці

 

ТРАВЕНЬ

1

 • День міжнародної солідарності трудящих

3

 • День Сонця

9

 •  День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

14

 • День Матері

15

 • Міжнародний день сімї

16

 • 200 років від дня народження Костомарова Миколи Івановича (1817–1885), історика, поета, громадського діяча

17

 • Всесвітній день інформаційного суспільства

18

 • Міжнародний день музеїв
 • День памяті жертв депортації з Криму (1944)

20

 • День науки
 • День Європи (в Україні)

21

 • День молодіжних та дитячих громадських організацій

22

 • День перепоховання Т. Шевченка на Чернечій горі поблизу Канева (1861)
 • Міжнародний день біологічного різноманіття

24

 • День словянської писемності і культури. День Рівноапостольних Кирила і Мефодія
 • 135 років від дня народження Стеценка Кирила Григоровича (1882–1922), музично-громадського діяча
 • 105 років від дня народження Стельмаха Михайла Панасовича (1912–1983), прозаїка, поета, драматурга

27

 • День працівників видавництв, поліграфії та книго розповсюдження

30

 • 145 років від дня народження Малицької Костянтини Іванівни (1872–1947), письменниці, педагога, культурно-освітньої діячки

31

 • Міжнародний день боротьби з тютюнопалінням

 

ЧЕРВЕНЬ

1

 • День захисту дітей

2

 • 210 років від дня народження Сошенка Івана Максимовича (1807– 1876), художника, педагога

4

 • День Святої Трійці

5

 • Всесвітній день охорони навколишнього середовища

6

 • 170 років від дня народження Барвінського Олександра Григоровича (1847–1926), українського історика, педагога

15

 • 115 років від дня народження Лівицької-Холодної Наталії Андріївни (1902–2005), письменниці, перекладачки

21

 • 120 років від дня народження Кондратюка Юрія Васильовича (Шаргея Олександра Гнатовича), ученого-винахідника

22

 • День скорботи і вшанування жертв війни в Україні

23

 • Міжнародний Олімпійський день

25

 • День молоді

28

 • День Конституції України

· 105-річчя відсвяткують «Воробьишко» М. Гіркого, роман«Фінансист» Т. Драйзера, перший збірник віршів «Вечір» А. А. Ахматової, роман «Загублений світ» А. Конан-Дойла.

·       110 років тому відбулася прем’єра ліричної драми А. Блока «Балаганчик»

·            115 річницю відзначає «Собака Баскервіллів» А. Конан-Дойла і «Пітер кролик» Поттер Б.

·        120 років з дня свого створення відзначить «Овід» Е. Войнич, «Аленушкины казки» Д. Н. Мамин-Сибіряк, «Дракула» Б. Стокера, «Людина-невидимка» Р. Уеллса.

·   125 років тому світ побачив «Дитинство Теми» Гарін-Михайлівського Н. Р.

·              130 років - «Каштанка» А. П. Чехова.

 

·               135 років тому М. Твен створилася історію про двох таких різних і в той же час схожих хлопчиків «Принц і жебрак».


 

ЛИПЕНЬ

7

 • Свято Івана Купала

12

 • Святих верховних апостолів Петра і Павла

19

 • 125 років від дня народження Борщака Ілька (1892–1959), історика, літературознавця

21

 • 110 років від дня народження Ольжича Олега (Кандиби Олега Олександровича) (1907–1944), поета, політичного діяча

23

 • День Преподобного Антонія Печерського

24

 • День Рівноапостольної княгині Ольги

28

 • День хрещення Русі-України

· 145-річчя відзначать одразу два твори Л. Н. Толстого «Азбука» і «Кавказький бранець», а також роман Ж. Верна «Навколо світу за 80 днів» і оповідання Н.П. Вагнера «Казки кота Мугикаючи».

·  150-ий день народження святкуватимуть«Діти капітана Гранта» Ж. Верна, «Злочин і покарання» Ф. М Достоєвського, «Легенда про Уленшпигеле» Костера де Ш.

·   До 155-річчя дісталися «Знедолені» Ст. Гюго, «Саламбо» Р. Флобера, «Батьки і діти» Тургенєва І. З..

 

СЕРПЕНЬ

9

 • 165 років від дня народження Ханенко Варвари Николівни (1852–1922), колекціонерки, меценатки
 • 90 років від дня народження Барана Володимира Даниловича (1927), українського історика, археолога

12

 • 120 років від дня народження Струве Отто Людвіговича (1897–1963), астронома

15

 • 145 років від дня народження Сірополка Степана Онисимовича (1872–1959), просвітнього діяча, бібліотекознавця

19

 • Преображення Господнє

20

 • 390 років з часу виходу  друком першого словника української мови «Лексикон славеноросский і імен толкованіє» Памво Беринди (1627)

23

 • День Державного Прапора України

24

 • День Незалежності України

27

 • 115 років від дня народження Яновського Юрія Івановича (1902–1954), українського письменника, кіносценариста

28

 • Успіння Пресвятої Богородиці

 

ВЕРЕСЕНЬ

1

 • День знань

8

 • Міжнародний день грамотності

9

 • День фізичної культури і спорту

15

 • Міжнародний день демократії
 • 140 років від дня народження Кульчицької Олени Львівни (1877–1967), художниці

16

 • Міжнародний день охорони озонового шару

17

 • День батька

21

 • Різдво Пресвятої Богородиці
 • Міжнародний день миру

22

 • День партизанської слави

23

 • 145 років від дня народження Крушельницької Соломії Амвросіївни (1872–1952), оперної співачки

26

 • Європейський день мов

27

 • Всесвітній день туризму

30

 • Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії
 • Всеукраїнський день бібліотек

 

ЖОВТЕНЬ

1

 • День працівників освіти
 • Міжнародний день музики
 • День ветеранів та людей похилого віку

5

 • Всесвітній день вчителя

8

 • День художника

12

 • 125 років від дня народження Кравчука Михайла Пилиповича (1892–1942), українського математика

14

 • День захисника України
 • День Українського козацтва
 • Свято Покрови Пресвятої Богородиці
 • 90 років від дня народження Снєгірьова Гелія Івановича (1927–1978), українського письменника і кінорежисера

16

 • 75 років від дня народження Яковенко Наталі Миколаївни (1942), історика

24

 • Міжнародний день ООН

28

 • День визволення України від нацистських загарбників

   ·     165 років відсвяткують «Хатина дядька Тома» Р. Бічер Стоу, «Дитинство» Л. Н. Толстой, «Муму», М. С. Тургенев.


 

ЛИСТОПАД

1

 • Листопадовий чин

8

 • 500 років від дня народження Вишневецького Дмитра Івановича (1517–1563/1564), шляхтича, магната, князя

9

 • День української писемності та мови
 • День Нестора Літописця

10

 • Всесвітній день молоді

14

 • 105 років від дня народження Малишка Андрія Самійловича (1912–1970), поета, перекладача, літературного критика

17

 • День студента

20

 • Всесвітній день дитини
 • 300 років від дня народження Кониського Григорія Осиповича (чернече ім'я Георгій) (1717–1795), церковного та громадського діяча

21

 • День Архістратига Михаїла, покровителя Києва

22

 • День Свободи

25

 • День памяті жертв голодоморів та політичних репресій

· 170 років виповнюється таким творам: «Мертві душі» Гоголя Н. Ст., «Звичайна історія» Гончарова І. А., «Записки мисливця» Тургенєва І. С.

· 180-річний бар’єр візьмуть твори А. С. Пушкіна «Анчар», «Дубровський» та чудова казка про любов і труднощі на її шляху Салтана і Лебідь, а також романи М. Ю. Лермонтова «Бородіно» і «Смерть поета», казка Г. К. Андерсена «Нове вбрання короля».

·    190 років тому Гауф Ф. написав відому казку «Карлик Ніс».

·     205 років минає з того дня, коли діти всього світу читають і люблять казки братів Грімм. Зокрема, іменинниками стануть «Золотий гусак», «Король-Жабеня, або Залізний Генріх», а також перша частина збірки «Дитячі і сімейні казки».

· 320 років відкривають дивовижний світ казки Історії Ш. Перро.

 

 

ГРУДЕНЬ

1

 • Всесвітній день боротьби зі СНІДом
 • Народ України на референдумі в 1991 р. підтвердив Акт проголошення незалежності України

3

 • 120 років від дня народження Головка Андрія Васильовича (1897–1972), письменника
 • 295 років від дня народження Сковороди Григорія Савича (1722–1794), просвітителя-гуманіста, філософа, поета, педагога

4

 • Введення в Храм Пресвятої Богородиці

6

 • День Збройних Сил України

7

 • Великомучениці Катерини

9

 • 120 років від дня народження Тена Бориса (справжнє ім'я і прізвище Микола Васильович Хомичевський) (1897–1983), українського поета, перекладача

10

 • День прав людини

13

 • День апостола Андрія Первозванного
 • 140 років від дня народження Миколи Леонтовича (1877–1921), композитора

14

 • День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

18

 • 125 років від дня народження Куліша Миколи Гуровича (1892–1937), письменника, режисера

19

 • День Чудотворця Миколая

24

 • 80 років від дня народження Чорновола В’ячеслава Максимовича (1937–1999), політичного діяча, журналіста, дисидента

Справжнім рекордсменом є книга давньогрецького математика Евкліда «Начала», якій у 2017 році виповнюється 535 років.