День народження кросворду

Американська версія походження кросворду говорить: творцем першого кросворду був журналіст Артур Уїнн, який емігрував до Нью-Йорк з Ліверпуля. Видавець дав Уінну завдання скласти до різдвяних свят додаток до газети, яке викликало б інтерес не тільки окремого читача, але відразу цілої родини.

Довго у Уїнна не виходило нічого привабливого. Але ось допомогли спогади дитинства. Дід колись ставив йому головоломки. Це були так звані магічні квадрати, в яких горизонталі і вертикалі заповнювалися однаковими словами. Уїнн удосконалив цю гру. Він вирішив, що якщо слово буде в завданню зустрічатися тільки один раз, то це буде цікавіше.

Завдання Уїнн виконав в строк. І головоломка була опублікована в недільному номері газети New York World 21 грудня 1913 року. Ця дата тепер офіційно вважається днем народження кросворду.

Потрібно сказати, що кросворд Артура Уїнна дещо відрізнявся від звичних нам клітинних сіток. Однак в ньому вже були закладені принципи побудови сучасних кросвордів: симетрична сітка, написання слів по вертикалі і горизонталі, прикладання до випуску правильних відповідей.

Перший американський кросворд мав ромбоподібну форму і не мав звичних нам порожніх клітин — слова читалися як по вертикалі, так і по горизонталі. А ось питання мало чим відрізнялися від сучасних — читачам пропонувалося назвати річку в Росії, вгадати назва тварини, а також підібрати антоніми до слів. 

Успіх Вордкросса (кросвордом він став пізніше) був приголомшливим. Читачі засипали редакцію варіантами нової головоломки. У 1923 році в США тиражем в 750 тисяч екземплярів вийшла перша збірка кросвордів, а через рік перший європейський кросворд був опублікований в одній з лондонських газет. А там вже понеслося по всьому світу.

РІЗНОВИДИ КРОСВОРДІВ

Какуро - з японської це головоломка з числами. У США цю головоломку знають більше як Cross Sums (перехресні суми).

Кейворд (ключворд) - популярний за кордоном різновид лінгвістичної задачі. У кожну клітину кросворду внесено число, що заміняє букву. Одним і тим же буквам відповідають одні і ті ж числа.

Сканворд (скандинавський кросворд) - це один з найпопулярніших видів кросворду. Визначення слів - у квадратиках всередині сітки, а слова-відповіді вписують за напрямами, зазначеними стрілками.

Судоку - заснована на логіці японська головоломка з числами. В перекладі з японської мови «су» позначає слово «число», «доку» має безліч різних перекладів, але в цілому означає щось одне, одиничне, цілісне. Рішення головоломки не вимагає математичних розрахунків, але потребує терпіння і здатності до логічного мислення.

Угорський кросворд, або філворд. При розгадуванні угорських кросвордів потрібно вписувати відповіді в сітку з розставленими літерами. Слова-відповіді не перетинаються і не мають спільних клітин з іншими словами. При цьому клітини сусідніх відповідей повинні стикатися.

Човник - клітинне поле з винесеними за його межі вказівними стрілками. Значення слів, як по горизонталі, так і по вертикалі даються послідовно, а сітка заповнюється відповідно з напрямками стрілок.

Циклічний кросворд. У ньому слова розташовуються навколо клітини з номером відповідного питання. Відмінною особливістю такого кросворду є однакова кількість букв у всіх загаданих словах — зазвичай, 4, 6 або 8. Перетини слів відбуваються по дузі кола. При цьому якщо слово знаходиться не з краю сітки, то всі його літери, так чи інакше, одночасно є літерами й сусідніх слів. 

Японський кросворд - особливий вид головоломки, в якому потрібно, базуючись на кодових числах-підказках, розгадати не слова, а зашифровану картинку.