День праці

1 травня у багатьох країнах світу відзначається міжнародне свято - День праці, яке спочатку носило назву День міжнародної солідарності трудящих.

1 травня 1886 р. американські робітники організували страйк з вимогою зробити 8-годинний робочий день. Страйк і супутня демонстрація закінчилися кровопролитним зіткненням з поліцією.

При розгоні такої демонстрації в Чикаго 4 травня загинуло шестеро демонстрантів.Вже наступного дня з боку демонстрантів у бік поліції було кинуто вибухівку: загинуло 8 поліцейських, поранено щонайменше 50, й у перестрілці, що сталася за цим, було поранено щонайменше чотирьох робітників (за деякими даними, до п'ятдесяти убитих і поранених), кілька десятків осіб дістали поранення.

За звинуваченням в організації вибуху восьмеро робітників-анархістів були засуджені до повішення. За пропозицією американських робітників, які намітили свій страйк на 1 травня 1890 р. саме в пам'ять про страчених, Паризький конгрес II Інтернаціоналу (липень 1889) оголосив 1 травня 1890 р. Днем солідарності робітників усього світу і запропонував відзначити його демонстраціями з вимогою 8-годинного робочого дня та іншими соціальними вимогами.

Вперше День міжнародної солідарності трудящих був відзначений у 1890 р. в Австро-Угорщині, Бельгії, Німеччини, Данії, Іспанії, Італії, США, Норвегії, Франції, Швеції і деяких інших країнах. Комуністи вперше відзначили 1 травня у 1890 р. у Варшаві.

В Україні День робітничої солідарності вперше відзначили у Львові — 1890 року за участі Івана Франка, Михайла Павлика, радикалів, соціал-демократів (українських, польських, єврейських). На схід від Збруча це вперше сталося 1900 року. 

Сьогодні це свято відзначають у 142 країнах і територіях світу 1 травня або в перший понеділок травня. Для ряду країн традиція збирати людей під прапори профспілок ще збереглася, але в більшості держав це все ж не політичне свято, а саме День праці, яскраве весняне свято, коли організовуються народні гуляння, виступи артистів, ярмарки, мирні ходи і безліч розважальних заходів. А для когось це просто ще один вихідний, протягом якого можна просто відпочити або провести час із сім'єю.


Із 1 Травня всіх вітаємо

Зі святом розквіту весни.

Всього найкращого бажаємо, 

Цвіту, щастя та краси!