290 років від дня народження Джеймса Кука

Джеймс Кук (1728 — 1779) – дослідник, мореплавець, першовідкривач, який здійснив дві навколосвітні подорожі, картограф.

Народився Джеймс 27 жовтня 1728 року в містечку Мартон англійського графства Йоркшир. Відвідувати школу Кук почав, коли його сім’я переїхала в Грейт Айтон. Провчившись п’ять років, він працював на батьківській фермі. А в 18 років Джеймс стає юнгою.

Першою експедицією Джеймса Кука стала подорож з Лондона в Ньюкасл.

Весь свій вільний час Кук проводив, займаючись самоосвітою: він вивчав карти, астрономію, географію та математику. В 1755 році став служити в Королівському флоту, віддавши перевагу важка праця матроса пропонованій посаді капітана на приватному судні. Брав участь у Семирічній війні, а потім відійшов від бойових дій, але продовжував складати карти. За успішну роботу був призначений капітаном корабля «Ньюфаундленд». Якщо розглядати коротку біографію Кука, то в 1762 році відбулося його повернення до Англії. Там він взяв у дружини Елізабет Баттс.

Але найбільшими досягненнями Кука вважаються три його подорожі, під час яких були значно уточнені карти. Перша навколосвітня експедиція проходила з 1768 по 1771 рік. Кук як досвідчений моряк був призначений капітаном єдиного судна в експедиції – «Індевор». У квітні 1769 року команда прибула на Таїті, де встановила мирні відносини з аборигенами. Там Кук проводив астрономічні спостереження.

Потім команда попрямувала в Нову Зеландію, а після – до берега Австралії. Корабель був пошкоджений рифами, але капітан продовжував рухатися до самого протоки з Новою Гвінеєю. Полагодивши корабель в Індонезії, Кук вирушив у Кейптаун, а потім у Лондон.

Друге кругосвітню подорож Д. Кука проходило з 1772 по 1775 рік. В цей раз було виділено два кораблі – «Резолюшн», «Едвенчур». Експедиція почалася 13 липня 1772 року . У січні 1773 вперше в світі був пересічений Південне полярне коло. Під час одного з штормів два кораблі втратили видимість один одного, а зустрілися лише в затоці Шарлотти. Потім команда відвідала Таїті, острова Дружби. Біля Нової Зеландії кораблі знову розійшлися, так що «Едвенчур» повернувся в Лондон, а Кук вирушив далі. Він перетнув Південне полярне коло, відвідав острів Пасхи, Маркізькі острови, Таїті, Острова Дружби, відкрив Нову Каледонію, Південну Георгію і повернувся в Лондон.

 

Потім з 1776 по 1779 рік пройшло третє подорож Кука. На двох кораблях «Резолюшн» і «Діскавері» експедиція почалася влітку 1776 року. Командою був відкритий острів Кергелен. Потім експедиція прибула в Тасманії, Нової Зеландії, на острови Дружби. Після цього в біографії Джеймса Кука був відкритий острів Різдва, Гавайські острови. Кораблі обійшли західну частину Північної Америки, дійшли до Аляски. Після перетину Північного полярного кола, потрапили у Чукотське море. Розвернувшись, команда прибула до Алеутским островів, а потім до Гавайських. Там ставлення гавайців до морякам стало відкрито ворожим, а 14 лютого 1779 року, не дивлячись на те, що Кук всіма силами намагався підтримувати мирні відносини, в одній із сутичок він був убитий.

Маршрути трьох подорожей Кука