150 років від дня народження Марії Склодовської-Кюрі

Марія Склодовська-Кюрі (7.11.1867 - 4.07.1934) - польський і французький фізик і хімік, один з основоположників вчення про радіоактивність. Народилася у Варшаві. У 1891-1894 роках навчалася в Паризькому університеті і, закінчивши його, отримала два дипломи ліценціата - з фізики (1893) та математики (1894). У 1895 році вийшла заміж за французького фізика П'єра Кюрі і з цього ж року почала працювати в його лабораторії в Школі фізики і хімії (Париж). У 1900-06 роках - викладач фізики в Севрской нормальній школі. У 1903 році захистила в Паризькому університеті докторську дисертацію. З 1906 року - професор і завідувач кафедри Паризького університету, з 1914 року - також директор Інституту радію. 

Роботи Склодовської-Кюрі присвячені радіоактивності і її застосуванню. У 1897 році почала дослідження радіоактивного випромінювання солей урану і прийшла до висновку, що воно є властивістю самих атомів урану. У 1898 році незалежно від Г. Шмідта довела наявність радіоактивності у торію. Також зауважила, що радіоактивність у деяких мінералів, що містять уран і торій, набагато інтенсивніше, ніж можна було очікувати. Припустила, що ці мінерали (уранова смоляна руда, хальколіт і Аутона) містять новий радіоактивний елемент, відмінний від урану і торію. Пошуки цього гіпотетичного радіоактивного елемента були проведені в урановій смолці спільно з П'єром Кюрі. Використовуючи розроблений ними метод збагачення активною речовиною, вони приходять до висновку, що в урановій смолці присутні два нових радіоактивних елементи. В результаті спільної напруженої і кропіткої роботи по переробці великих кількостей уранової смолки з метою концентрації активної речовини, вони в липні 1898 року відкривають один із цих елементів - полоній, в грудні другий - радій, у 1899 році - наведену радіоактивність. 

У 1902 році Склодовська-Кюрі одержала кілька деціграммов чистої солі радію, а в 1910 році разом з французьким хіміком А. Дебьерном - металевий радій. Вона визначила атомна вага радію і його місце в періодичній таблиці хімічних елементів. У 1903 році за дослідження явища радіоактивності подружжя Кюрі (спільно з Беккерелем) удостоєні Нобелівської премії з фізики, а в 1911 році Марії Склодовської-Кюрі за одержання радію в металевому стані присуджено Нобелівську премію з хімії. 

Склодовська-Кюрі випробувала багато елементів на радіоактивність, досліджувала їх властивості, розробила основи кількісних методів радіоактивних вимірювань, вивчала наведену радіоактивність, встановила вплив радіоактивного випромінювання на живу клітину, перша використала радіоактивність (еманація радію) в медицині, ввела термін "радіоактивність". У роки Першої світової війни (1914-1918) організувала 220 пересувних і стаціонарних рентгенівських установок для рентгено-та радіологічного обслуговування госпіталів Франції. Померла від лейкемії. 

 

Член багатьох академій наук і наукових товариств, зокрема іноземний член АН СРСР (1926). Отримала медалі Г. Деві (1903), Е. Грессона (1909).